Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Jedną z najważniejszych kwestii podczas wyboru konkretnej instalacji fotowoltaicznej jest jej moc. Znając tę wartość będziemy wiedzieć, czy konkretna instalacja będzie w stanie sprostać naszym potrzebom, a cała inwestycja będzie dla nas opłacalna.

Na tym etapie wiele osób zastanawia się – skąd można dowiedzieć się, jaka moc instalacji fotowoltaicznej jest jej potrzebna? Całe szczęście ta wartość jest bardzo łatwa do obliczenia. Wystarczy jedynie wziąć pod uwagę kilka wyliczeń. Do dyspozycji mamy nie jeden, ale nawet trzy wzory. Każdy z nich dostarczy nam trochę innych danych i pozwoli wziąć pod uwagę inne informacje.

Wzór na obliczenie mocy instalacji fotowoltaicznej

Chcąc wyliczyć tę wartość, powinniśmy pomnożyć kwotę naszego miesięcznego rachunku za prąd przez 12 – liczbę miesięcy. Podany wynik należy pomnożyć razy dwa, ponieważ jest to współczynnik, w jaki energia z fotowoltaiki jest rozliczana przez elektrownię. Otrzymaną wartość należy następnie podzielić przez wartość przedstawiającą roczną produkcję energii z kW. Wynosi ona zazwyczaj około 1000 kWh w przypadku instalacji, które są skierowane na południe oraz 800 kWh dla tych ustawionych przodem na wschód lub zachód. Otrzymany wynik przedstawia moc instalacji fotowoltaicznej.

Okresowe zużycie energii

Osoby, które przez pewną cześć roku zużywają więcej energii np. wykorzystując zimą ogrzewanie elektryczne, z pewnością zdążyły się zorientować, że powyższy wzór nie zawsze będzie dokładny. W ich przypadku pomocny będzie drugi, nieco zmodyfikowany, wzór.

W oparciu o niego należy pomnożyć kwotę rachunku razy 12, a następnie pomnożyć ją 2,1 razy. Otrzymany wynik trzeba podzielić przez produkcję roczną z kW.

Wzór, gdy znamy roczne zużycie energii

Osoby, które wiedzą, ile energii elektrycznej zużywają w ciągu roku, znajdują się w dużo lepszej sytuacji, ponieważ mogą osiągnąć dokładniejsze wyniki obliczeń.

W ich przypadku należy jedynie pomnożyć wartość rocznego zużycia energii przez 1,2 lub 1,25 dla tych, którzy pobierają więcej energii zimą. Uzyskany wynik należy następnie podzielić przez produkcję roczną z kW.