Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne to bardzo ważny element każdej instalacji PV. To właśnie one stanowią jej najbardziej widoczną część, która znajduje się na dachu budynku lub na specjalnej konstrukcji ustawionej na ziemi.

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Moduły dzielą się na polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. Chociaż te pierwsze są nieco tańsze, większą popularnością cieszą się panele monokrystaliczne. Czemu się tak dzieje? Niewiele wyższa cena idzie w tym przypadku w parze z dużo wyższa wydajnością, dzięki czemu w ostatecznym rozrachunku moduły monokrystaliczne to dużo bardziej opłacalna opcja.

Warto pamiętać, że opłacalność konkretnej inwestycji ustalana jest jeszcze przed ostateczną decyzją odnośnie zakupu. Sprawdzane jest nasłonecznienie danej powierzchni, dzięki czemu można przewidzieć późniejszą wydajność instalacji, a w efekcie jej opłacalność.

Jak działają panele?

Gdy na ich powierzchnię padają promienie słoneczne, panele wytwarzają prąd stały, który następnie trafia do inwertera, który zmienia go na prąd przemienny – taki jaki służy do zasilania naszych urządzeń. Technologia nieustannie się rozwija, dlatego obecnie działające panele stają się coraz bardziej wydajne. Jeszcze niedawno można było liczyć na moc szczytową sięgającą 250-270 Wp. Obecnie takie wartości nie robią na nikim wrażenia, ponieważ standardem jest 320 Wp.

Montaż modułów PV

Jeśli chcemy cieszyć się efektywnie działającą instalacją, najważniejszą kwestią będzie dla nas lokalizacja. Można zdecydować się na ich umieszczenie zarówno na dachu nachylonym, jak i płaskim. Można zainstalować je także na powierzchni gruntu. Istotne jest jednak, by powierzchnia była odpowiednio nasłoneczniona. W miejscu zacienionym lub takim, na które przez kilka godzin dziennie pada cień drzewa, efektowność instalacji była by dużo niższa. Właśnie dlatego kluczową rolę odgrywa przeprowadzenie odpowiednich pomiarów oraz przygotowanie właściwego projektu instalacji. W tym celu warto skorzystać z oferty profesjonalnej, doświadczonej firmy. Jeśli są Państwo zainteresowani, serdecznie zachęcamy do kontaktu.