Z jakich elementów składają się instalacje fotowoltaiczne?

Z jakich elementów składają się instalacje fotowoltaiczne?

fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne podbijają rynek energetyczny w kraju i na świecie. W Polsce są stosunkowo nowym rozwiązaniem, które pozwala na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, obniżając jednocześnie koszty użytkowania. Ze względu na swoje liczne zalety, jak również dofinansowania z Unii Europejskiej  fotowoltaika szturmem podbija nasz kraj, coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej w swoim domu.

Jakie elementy tworzą instalację fotowoltaiczną?

Większość osób kojarzy fotowoltaikę z kwadratowymi panelami umieszczonymi na dachach domów. Jednak instalacja fotowoltaiczna posiada więcej elementów niż tylko panele słoneczne. Każdy element wchodzący w skład instalacji fotowoltaicznej jest ogromnie ważny i pełni istotną funkcję. Dzięki ich współpracy możliwa jest praca całego układu i pozyskiwanie energii z promieni słonecznych, która po odpowiednim przetworzeniu zasili nasz dom.

Podstawowymi elementami budowy instalacji fotowoltaicznej są:

  • Panele fotowoltaiczne,
  • Inwenter, zwany również falownikiem,
  • Konstrukcja montażowa,
  • Kable oraz złączki.

Panele fotowoltaiczne, nazywane również modułami stanowią podstawowy i największy element całej instalacji fotowoltaicznej. Każdy z paneli zbudowany jest z ogniw fotowoltaicznych. W zależności od budowy ogniw wyróżnia się panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Panele fotowoltaiczne mogą być montowane zarówno na dachach, jak i na gruncie. Ich głównym zadaniem jest wyłapywanie promieni słonecznych i przekształcanie ich w prąd stały.

Kolejnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, zwany również inwerterem. Montowany jest zazwyczaj w mniej widocznym miejscu, wyglądem przypomina małą, metalową skrzynkę. Niektóre modele można monitorować za pomocą aplikacji na telefon. Inwerter zajmuje się przekształcaniem prądu stałego na prąd zmienny, który może być wykorzystywany w domu.  Inne elementy instalacji, jak stelaż, kable i złączki również pełnią bardzo ważne funkcje, dlatego warto zwrócić uwagę na ich jakość.

Materiały wysokiej jakości zapewniają wysokie bezpieczeństwo i jakość instalacji. Planując montaż instalacji fotowoltaicznej najlepiej zlecić to firmie, która specjalizuje się w tego rodzaju pracach i doradzi nam odpowiedni rodzaj i model paneli, oraz najlepsze miejsce na ich zamontowanie.