Jak działa folia grzewcza?

Jak działa folia grzewcza?

folia grzewca

Choć polscy klienci dość długo przekonywali się do ogrzewania swoich domów za pomocą podczerwieni, liczne zalety tego rozwiązania przekonują do siebie coraz więcej osób. Najważniejszym powodem, dla którego warto wybrać właśnie ten sposób dostarczania ciepła, jest związana z nim oszczędność. Sposób działania grzejników na podczerwień sprawia, że są one o wiele bardziej wydajne od tradycyjnych systemów grzewczych. To z kolei wiąże się ze znacznie mniejszym zużyciem prądu, co przekłada się na niższe rachunki. W dobie rosnących cen energii elektrycznej jest to ogromna zaleta. Kolejnymi są wygoda i bezpieczeństwo oferowane przez grzejniki na podczerwień. 

Jednym z najczęściej wybieranych urządzeń tego typu jest folia grzewcza. To niezwykle cienki i elastyczny grzejnik, zwykle stosowany jako ogrzewanie podłogowe, choć można go zamontować również na suficie lub ścianach. Znajduje także zastosowanie w domach na kółkach, takich jak kampery. Dzięki swojej specyficznej budowie praktycznie w ogóle nie zajmuje miejsca: może zostać łatwo umieszczony pod panelami podłogowymi, wykładziną, kafelkami lub tapetą ścienną, a w każdej z tych konfiguracji jest bardzo wydajny, w pełni bezpieczny, a także niezwykle łatwy w obsłudze. 

Z jakich elementów zbudowana jest folia grzewcza? 

Elementem grzewczym jest tu masa z grafitu lub węgla, którą nakłada się za pomocą druku na folię poliestrową. Kilka kolejnych warstw tej ostatniej otacza całe urządzenie, pełniąc funkcję zabezpieczenia. Istotnym elementem są również niewielkie paski srebra lub miedzi, których zadaniem jest przewodzenie energii elektrycznej. Ciepło produkowane przez folię grzewczą ma postać długich promieni podczerwieni. Są one niewidoczne gołym okiem i nie powodują żadnych negatywnych efektów: ich jedynym zadaniem jest przekazywanie wytwarzanego ciepła okolicznym przedmiotom. 

Warto tutaj wspomnieć, że tradycyjne grzejniki ogrzewają głównie powietrze, co sprzyja ogromnym stratom ciepła. W przeciwieństwie do nich folia grzewcza ogrzewa obiekty, w tym powierzchnie, takie jak podłogi lub ściany. Dopiero one oddają swoje ciepło otoczeniu. Jest to rozwiązanie o wiele wydajniejsze, a także znacznie bardziej komfortowe: powietrze nie staje się nieprzyjemnie gorące, wciąż łatwo się nim oddycha, a ludzie mogą cieszyć się przyjemnym ciepłem szybciej oraz wygodniej.