Czy ogrzewanie podłogowe w domu się opłaca?

Czy ogrzewanie podłogowe w domu się opłaca?

ogrzewanie podłogowe

Efektywność systemu ogrzewania zależy zwykle zarówno od sprawności urządzenia grzewczego, jak i sposobu dystrybucji ciepła. Klasyczne systemy wodne wiążą się albo z nierównomiernym rozprowadzaniem ciepła, albo ze skomplikowaną i rozbudowaną instalacją. Ogrzewanie nadmuchowe to szybkie rozgrzewanie pomieszczeń, lecz też hałas i zwiększone unoszenie kurzu. Zupełnie inaczej wygląda eksploatacja elektrycznego ogrzewania podłogowego, wykorzystującego folie grzewcze. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak działają i sprawdźmy, czy ich montaż będzie opłacalny.

Jak działa folia grzewcza?

Folia grzewcza to połączenie zalet ogrzewania płaszczyznowego z prostotą i szybkością działania ogrzewania, w którym wykorzystano klasyczne grzałki elektryczne. Folia jest umieszczana na dużej powierzchni – zwykle na podłodze, lecz można ją instalować także na ścianach lub suficie. Jest wykonana z cienkiej warstwy tworzywa – na ogół jest to PET. Na nim znajdują się grafitowe ścieżki, połączone miedzianą taśmą. Po włączeniu ogrzewania przez grafitową strukturę przepływa prąd, powodując emisję promieniowania podczerwonego. Ze względu na swoje właściwości folia może być stosowana pod różne materiały – panele, drewno i ceramikę. Emisja podczerwieni pozwala na rozgrzewanie znajdujących się w pobliżu powierzchni, które następnie oddają ciepło do pomieszczenia. Fale nagrzewają też ciała znajdujących się w pomieszczeniu osób.

Jak wyglądają koszty używania elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Działanie folii grzewczej nie wymaga zużywania tak dużej ilości prądu, jak w przypadku typowych grzałek. Wynika to z tego, że system z racji swej powierzchni oraz zasady działania może osiągać niższe temperatury. Mimo tego korzystanie z folii grzewczych oznacza jednak pewne zużycie prądu. Warto jednak pamiętać, że może ona być zasilana z paneli fotowoltaicznych, więc przy prawidłowo dobranej mocy instalacji ciepło można mieć niemal za darmo. Trzeba mieć na uwadze, że folie działają bezawaryjnie, a ich montaż jest bardzo prosty, zwłaszcza w porównaniu z wodną podłogówką.