Montaż ogrzewania podłogowego. Etapy postępowania

Montaż ogrzewania podłogowego. Etapy postępowania

fachowiec montuje ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz większe grono zwolenników, bo jest pod każdym względem praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Mamy dwa główne rodzaje ogrzewania podłogowego – wodne i elektryczne. Od pewnego czasu obserwujemy wzrost zainteresowania ogrzewaniem elektrycznym. Konkretne rozwiązania to folie grzewcze pod panele oraz maty grzewcze. Jak wyglądają etapy postępowania przy montażu ogrzewania podłogowego?

Przygotowanie projektu – zapotrzebowanie na ciepło i planowanie układu instalacji

Zaczynamy oczywiście od projektu, a by go przygotować, musimy ustalić nasze zapotrzebowanie na ciepło. Tak samo, jak w przypadku instalacji z grzejnikami naściennymi – i każdej innej – musimy obliczyć, jaka moc grzewcza będzie wystarczająca do ogrzania naszych pomieszczeń.

Wybieramy rodzaj ogrzewania – folię grzewczą lub matę grzejną, ustalamy, jaki będzie układ całej instalacji, położenie regulatora, potrzebnych czujników temperatury itd. Projekt przybiera formę precyzyjnego, zwymiarowanego rysunku, z którym będzie pracować ekipa montażowa.

Przygotowanie podłoża i ułożenie ogrzewania

Pierwszym krokiem w pracach ekipy montażowej będzie przygotowanie podłoża. Podłoże musi być odpowiednio wypoziomowane, równe, o jednolitej strukturze. Montaż ogrzewania podłogowego najlepiej zlecić firmie, która ma doświadczenie i dysponuje odpowiednim sprzętem. Pamiętajmy, że ogrzewanie podłogowe jako instalacja elektryczna musi być wykonane w sposób pewny – nie ma tu miejsca na żadne niedoróbki, zmiany w projecie na własną rękę itd. Na naszym ogrzewaniu docelowo wyląduje podłoga – nie będzie już później dostępu do maty lub folii, której nie będzie można swobodnie wyregulować, przełożyć, uzupełnić itp.

Co prawda w sieci znajdziemy różnego rodzaju poradniki i instrukcje, jak ułożyć ogrzewanie podłogowe krok po kroku, jednak nie warto ryzykować i podejmować się wykonania ogrzewania na własną rękę. Jeśli chcemy mieć ogrzewanie pewne, z gwarancją, wybierzmy usługi fachowej firmy montażowej.